College Faculty



NAME DESIGNATION
1. Abayon, Jeremy Faculty
2. Acenas, Jenelyn C. Faculty
3. Advincula, Pio S. Faculty
4. Alegre, Agnes A., Ph.D. Faculty
5. Ambrocio, Wilfredo A. Faculty
6. Butal, Jonathan G. Shipboard Training Officer/Faculty
7. Cardenas, Daniel F. Faculty
8. Casumpang, Rouel B. QMR/Faculty
9. Centinaje, Marnil S. Faculty
10. Dawisan, Marvin A. Faculty
11. Dela Cruz, Emmanuel F. Faculty
12. Dela Cruz, Julius F. Department Head, BSMT/Faculty
13. Dela Cruz, Lourdes R. Ed.D Faculty
14. Delgado, Reynaldo A. Physical Plant Administrator/Faculty
15. Delos Reyes, Sonia C. Faculty
16. Empeno, Cesar E. Faculty
17. Escano, Katherine M. Evaluator/Faculty
18. Espiritu, Leandro Jr. C. Faculty
19. Fajelagutan, Daniel P. Maritime Dean
20. Feliciano, Evaristo R. Faculty
21. Florendo, Emerito O. Physics/Chemistry Laboratory Supervisor/Faculty
22. Galipot, Gerolino Emilio R. Faculty
23. Hernandez, Angel I. Faculty
24. Jogno, Ceferino Jr. A. Department Head, BSNA/Faculty
25. Laureta, Agnes B. Dean for Academic Affairs/Faculty
26. Logarta, Rodrigo E. Laboratory Technician, BSMARE/Faculty
27. Lupage, Reynaldo D. Faculty
28. Magnaye, Hipolito A. Campus Ministry/Faculty
29. Manalo, Francis C. Faculty
30. Mejia, Aristoteles Jr. F. Faculty
31. Ocampo, Anthony Dan S. Faculty
32. Odi Evangeline J. Faculty
33. Ogbinar, Anthony Dan S. Faculty
34. Primacio, Ernesto B. Department Head, BSMARE/Faculty
35. Raza, Ramon A. Research Office head/Faculty
36. Reyes, Ernesto M. Faculty
37. Rivera, Anthony Patrck C. Shipboard Training Officer/Faculty
38. Rosit, Jessy Jessica N. Faculty
39. Sabalza, Edgar P. Student Affairs Head/Faculty
40. Sabando, Julius C. Faculty
41. Santos, Solfio Fiel R. Faculty
42. Soria, Raul M. Faculty
43. Torrecampo, Nerissa N. Faculty
44 Villedar Feliciano P. Faculty
45. Yocampo, Jomy S. Faculty
46. Yoro, Mary Jane SP Faculty

Non-Teaching Personels

NAME
1. Ansay, Errol R. Information Technology
2. Beley, Charmaine S. School Nurse
3. Castillo, Ligaya N. Secretary, Maritime Dean's Office
4. Constantino, Hannalou B. Office Clerk
5. Del Rosario, Eufemia E. Purchaser
6. Gadores, Lourdes A. Assistant Librarian
7. Ignacio, Gladys O. Accountant
8. Ignacio, Stephany D. School Nurse
9. Jogno, Ma. Lourdes P. Records Clerk
10. Joguilon, Alice A. Cashier
11. Largo, Junaflor P. Office Clerk
12. Narag, Hanae Lei Guidance Councelor
13. Par, Annalisa N. Laiason Officer
14. Paras, Love Joy I. School Dentist
15. Potenciando, Glory Mae V. Secretary, Shipboard Training Office
16. Resurreccion, Imee L. Librarian
17. Villamin, Catherine R. Bookkeeper/Disbursing Officer

Support Services/Canteen Staff

NAME
1. Antonio, Amy R.
2. Bunao, Cresel B
3. Castroverde, Noralin D.
4. Conturno, Joelibert P.
5. Cosas, Alvin F.
6. Espinosa, Mauricio Jr. C.
7. Galande, Elvira N.
8. Mantiquilla, Antonio O.
9. Mendoza, Georgie S.
10. Miranda, Eduardo A.
11. Moboayaen, Jocelyn M.
12. Orcana, Mark Paulo D.
13. Petilos, Analou R.
14. Santos, Alfonso M.
15. Ventura, Ramon L.
16. Vicencio, Jocelyn D.